Facebook Takip edebilirsiniz

11 Temmuz 2011 Pazartesi

BİR YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRE MEKTUP

Sayın,

Müşterilerimden, N. K ve E. T’ ya ait karşıt inceleme tutanağını “SAYIN YETKİLİ” ler tarafından bana kavuşturuldu, şöyle bir göz attığımda, bir yığın angarya ile karşı karşıya olduğumu gördüm.
Üzülerek angarya diyorum..

Çünkü ; karşılığı alınmadan yapılan iş angaryadır. Gönderilen karşıt inceleme tutanağında ki hitabet “sayın Yetkili “diye başlamasına rağmen biz meslek mensupları tarafından hazırlandığımı çok iyi bilmektesiniz.
Karşıt İnceleme Tutanağında ki; KDV ye ait aylık bilgilerin doldurulması istenmekte, bu yetmiyormuş gibi,ilgili aylara ait 391,191, hesaplar ile gider ve gelir dökümleri istenmektedir. Bu da yetmiyor, ilgili aylara ait Kdv beyannameleri, tahakkuk fişleri ve ödeme makbuzları istenmektedir.

Ayrıca ilgili aylara ait en yüksek mal/hizmet faturası ve 320 hesabın muavin dökümü istenmektedir.

Yani ilgili ayların Kdv ile ilgili olarak biribirinin aynısı olan belge ve bilgiler istenmektedir. Acaba diyorum, Siz yeminli Üstatların, biz Mali Müşavir Meslerk mensuplarına güvenlerininin olmadığını mı gösteriyor ki, yukarıda belirtiğim bilgi, belge, ve evrakları istemektesiniz. Asıl olan siz üstatların bilginin ve belgenin kaynağı olan biz melsek mensuplarının bürosuna (bizzat) uğrayarak bu hizmeti vermesi uygun değilmidir Biz mali müşavirlerin de siz üstatlara olan bu tatlı serneşinimiz de ortadan kalkardı..

İstenen evrakları tanzim ve tasdik , etmek , karşıt incelme eğer geçmiş yıllar ise gerekli belgeleri tedarik etmek , Fotokopi çekmek bir günümüzü almaktadır.Ayda 5-10 karşıt inceleme evrağı büromıza geldiğinde, durumumuz ne olur.

En can alıcı nokta ise, Meslekte Haksız rekabet ve Etik kurllarının tartışıldığı bir ortamda, “işbu tutanak mükellef firmanın işyerinde düzenlenmiş olup, müştereken imzalanmıştır.MALATYA “ ibaresinin , Meslek etik kurallarına ne kadar uyum sağladığını, siz yeminli üstatların sağduyusuna sunuyorum.

Saygılarımla,


Bahattin ÜLGER
Malatya SMMMO Başkanı
kaynak: yildirimercan.blogspot.com
twitter.com/vergivekanunla
http://vergikanunhaberleri.blogspot.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi