Facebook Takip edebilirsiniz

23 Ocak 2012 Pazartesi

Doktor önlüğü giyen işçi işten atılır mı?

Doktor önlüğü giyen işçi işten atılır mı?

Çalışma hayatında bazı meslek mensupları görevlerini  yaparken mesleklerine uygun kıyafet giyerler. Bu meslek gruplarından biride doktorlardır. Sağlık kuruluşlarında hepimiz doktorları beyaz önlük içinde görürüz. Hastalar ve ziyaretçiler hastanelerde beyaz önlük giyip yakasında doktor yazan herkesi doktor sanır. Bu her zaman böyle olmayabiliyor. Sağlık kuruşlunda çalışan bir işçi doktor önlüğü giyerek hastalara pansuman yapabiliyor.

.

Yargıtay vermiş olduğu bir kararda  doktor olmadığı halde doktor önlüğü giyip hastalara pansuman yapan işçinin geçerli nedenle işten atılabileceğine karar vermiştir. Söz konusu Yargıtay kararına göre;  davacı işçinin, doktor önlüğü giyerek hastalara pansuman yaptığı anlaşılmaktadır. Davacının eylemi, haklı feshi gerektirmemekle birlikte, doktor gözetiminde icra edilmiş olsa dahi usulsüz olup davalı işveren açısından geçerli fesih nedeni oluşturmaktadır(Bakınız Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin  08.06.2009 tarih ve Esas: 2008/36443, Karar: 2009/16154 sayılı Kararı).

.
Çalışanların bir başka meslek mensubunun kılık kıyafeti ile o mesleğin görev alanına giren işleri yapmamaya özen göstermeleri gerekiyor.  Aksi halde işten atılma durumu ile karşı karşıya kalabilirler.

Okur sorularına cevaplar
Mevsimlik  çalışanın genel sağlık sigortası
Soru: 23.01.1975 doğumluyum 5620 sayılı kanun ile belediyede mevsimlik işçi olarak çalışmaktayım. 6 ay çalışıp çıkarılıyorum.  %40 engelliyim. Mart ayında işe başlayacağım. Genel sağlık sigortası için gelir tespiti yaptırmama gerek var mıdır?
E.Öztürk.
Cevap: Bir yıl içerisinde 30 gün prim ödendiğinde 90+10 gün  sağlık sigortasından yararlanılabiliyor. Bu 100 günlük süre için genel sağlık sigortası primi ödenmesi gerekmiyor. Sayın Öztürk, mevsimlik olarak 6 ay çalıştığınız için işten ayrıldıktan itibaren 100 günden sonrası için gelir testi yaptırarak gelir testinin sonucuna  göre genel sağlık sigortası primi ödemeniz yada ödememeniz belirlenir.

Eşlerin  yararlanması
Soru: Eşim ev hanımı emekli.  Ben işsizim ve sosyal güvencem yok. Eşimin üzerinden sağlık yardımı alıyorum yeni sistemde aldığım sağlık yardımı devam edecek mi?
H.Eriş
Cevap: Genel sağlık sigortasında eşlerden birisinin sosyal güvencesi var ise diğer eşin genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekmiyor. Sayın Eriş, eşiniz üzerinden sağlık yardımını almaya devam edebilirsiniz. Genel sağlık sigortası primi ödemeniz gerekmiyor.

Yurtdışında çalışanın genel sağlık sigortası
Soru: Ben Belçika’da bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaktayım. Adresim Türkiye’de gözüküyor. Genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda mıyım? O.Öztürk

.
Cevap: Sayın Öztürk , Belçika ile Türkiye arasında ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmaktadır. Belçika’da çalıştığınız için Türkiye’de genel sağlık sigortası ödemenize gerek bulunmamaktadır. Adresinizin Türkiye’de gözükmesi sonucu değiştirmez.

Emekli olma statüsü
Soru:  Kayın pederimin oğlu 40 yaşında çalışmıyor.Kayınpeder yıllardan beri oğlunun  SSK’sını dışarıdan ödemiş, yaklaşık 3,800 gün. Aynı zamanda buna ilave olarak da  iki sene Bağkur ödemesi yapmış(520 gün). Toplam olarak  4.320 günü var. Bundan sonra prim ödemeye hangisine devam ederse nerden emekli olur? K.Özel

.
Cevap: Sigortalının hangi statüden (eski ssk, bağ-kur) emekli olacağı  son 7 yıl içerisinde ödenen prime göre belirleniyor. Son 7 yılda 4/a ve b’li (eski bağkur, ssk’lı) olarak hangi  statüde daha çok prim ödenmişse o statüden emekli olunuyor.

.
Sayın Özel, sorunuzda  bağkur ve ssk’lı statüsünde yapılan ödemelerin hangi tarihlerde yapıldığını belirtmediğiniz için hangi statüde  ne kadar prim ödemesi gerektiğini bilemiyoruz. Ancak son 1260 gün hangi statüde öderse o statüden emekli olur.

ARİF TEMİR / GÜNEŞ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi