Facebook Takip edebilirsiniz

12 Mart 2012 Pazartesi

Mavi kartlı gurbetçi çözüm istiyor

 Mavi kartlı gurbetçi çözüm istiyor

Türkiye, 1960'lı yıllarla birlikte yurtdışına işçi göndermeye başladı.Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, emek göçünün en yoğun yaşandığı ülkeler. Zamanla vatandaşlarımız, gittikleri ülkelerde hatırı sayılır ölçüde güç kazandılar. Bir devlet politikası olarak, bu gücü daha etkin kullanabilmeleri için vatandaşlarımızın bulundukları ülke vatandaşlığına geçmelerini teşvik ettik. Hatta eğer bunun için Türk vatandaşlığından çıkmaları gerekiyorsa, hak kaybı yaşamamaları için özel düzenlemeler yaptık.

Mavi kart nedir?

Türk vatandaşlığından izinle çıkan soydaşlarımıza, vatandaşlık haklarının çoğunun korunduğunu gösteren 'mavi kart' verdik. Bu kart sayesinde, askerlik, devlet memurluğu ve seçme/seçilme hakkı hariç olmak üzere gurbetçilerimiz, diğer pek çok haktan yararlanabilecekti. Ancak en temel haklardan olan sosyal güvenlik hakkı da kapsam dışında kaldı. Örnek verecek olursak; yıllarca Almanya'da Türk vatandaşı olarak çalışan bir gurbetçimiz kesin dönüş yaptığında, Almanya'da çalıştığı süreleri borçlanarak Türkiye'den de emekliliğe hak kazanabiliyor. Fakat aynı gurbetçimiz mavi kartla Alman vatandaşlığına geçtiği takdirde, Türkiye'ye kesin dönüş yapsa bile borçlanma yapamıyor ve dolayısıyla emekli olamıyor. Sebebi, yurtdışı hizmet borçlanmasını düzenleyen 3201 Sayılı Kanun'da, hizmet borçlanması için aranan Türk vatandaşlığı şartı.

Sosyal güvenlik konusunda yaşanan bu mahrumiyet, vatandaşlarımızın bulundukları ülke vatandaşlığına geçmeleri konusunda caydırıcı rol oynuyor. Bildiğimiz kadarıyla sorun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e iletildi fakat okurlarımızdan gelen talepler doğrultusunda bir kere de biz hatırlatalım istedik.

Aylık doğru, tazminatı şikâyet edin

Soru: Ağabeyim 1983 yılından 31.12.2011 tarihine kadar bir eczanede işçi olarak çalıştı. Eczane 31.12.2011 tarihi itibarıyla kapandı ve ağabeyim işsiz kaldı. Bu arada emeklilik dilekçesini vererek Şubat/2012'de emekli oldu. Kendisine bağlanan aylık 895 liradır. Toplam prim günü 9.051 gün ve son bir buçuk yılın brüt ücreti 1.500 lira olmasına rağmen (daha öncesi asgari ücret), bağlanan bu aylık bize düşük geldi. SGK'ya itiraz ettiğimizde, aylığın doğru hesaplandığını söylediler. Ayrıca eczane sahibi ağabeyimin kıdem tazminatını vermedi. Ağabeyimin ne kadar ikramiye alması gerekirdi ve bunun için ne yapmamız gerekiyor? Ayrıca bağlanan aylık size göre doğru mudur? K. Bıyıklı

Cevap:
Değerli okurum, genel olarak asgari ücret üzerinden prim ödenmiş olan ağabeyinize bağlanan aylık bana göre de doğru hesaplanmış. Son 1,5 yılda 1.500 lira üzerinden prim ödenmiş olması, aylığın miktarını çok fazla etkilemez. Diğer taraftan, eğer ağabeyiniz eczanenin kapatılmasıyla işsiz kalmışsa, eczane sahibi işverence ağabeyinize kıdem tazminatı ödenmesi gerekirdi. Ödenmesi gereken tazminat, son brüt ücretinin çalıştığı yıl sayısı ile çarpımı kadardır. İkramiye alacağı için gecikmeksizin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na şikâyet dilekçesi vermesini öneririm.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi