Facebook Takip edebilirsiniz

27 Mayıs 2012 Pazar

Üç çocuklu ailelerden vergi alınmıyor mu? / Özgür Erdursun

Üç çocuklu ailelerden vergi alınmıyor mu?

Başbakan Yardımcısı Babacan, artık evli ve 3 çocuklu asgari ücretli vatandaşlardan vergi alınmadığını söyledi. Peki, Babacan’ın ifade ettiği vergi nedir? Onu sizlere detaylıca anlatmak istiyorum.


Asgari ücretle çalışan bir kişinin net maaşı 635 TL’dir. Bu rakama asgari geçim indirimi (AGİ) eklenir.

Asgari geçim indirimi ise evli, bekâr ve evli ise de çocuk durumuna göre değişiklik gösterir.

Bekâr bir çalışana 635 TL net maaşın yanında 66,49 TL AGİ ödenir. Asgari ücretli bekâr bir çalışanın maaşı 701 TL olur. Asgari ücrette Gelir Vergisi toplam 113,03 TL’dir.

Evli, eşi çalışmayan ve üç çocuğu olan bir çalışana işverenin cebinden çıkıp devletin cebine girmesi gereken 106,38 TL işçiye ödenir.

Bu durumda da asgari ücretle çalışan işçinin cebine toplam 741 TL para girer.

Aslında üç çocuk değil de dört çocuğu olan bir asgari ücretli Gelir Vergisi kesintisi olan 113.03 TL’nin tamamını alır.

Yani Başbakan Yardımcımız Ali Babacan’ın üç çocukludan vergi alınmıyor dediği aslında dört çocuğu olandan vergi alınmıyor. Üç çocuğu olan aylık 6,35 TL ödeme yaparken dört çocuğu olan ve eşi çalışmayan asgari ücretli maaşından vergi ödememiş olur.

Peki, bu uygulama ne zaman başladı?

1 Ocak 2008 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan asgari geçim indiriminden, ücretleri gerçek usulde vergilendirilen gerçek kişiler yararlanıyor.

Ücretleri diğer ücret kapsamında vergilendirilen hizmet erbabı, ücret geliri elde etmeyen diğer gerçek kişiler ile Serbest Bölgeler ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu gibi düzenlemeler uyarınca ücretlerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmayanlar ve dar mükellefiyet kapsamında ücret geliri elde edenler, kapsam dışı kalacak.

Yani bu kişilerin 3 değil de 5 çocuğu olsa dahi vergi ödeyecek.

AGİ NASIL HESAPLANIYOR?

Asgari geçim indirimi, takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücret üzerinden hesaplanacak.

Hesaplamada, mükellefin kendisi için asgari ücretin yüzde 50′si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş için yüzde 10′u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere, ilk 2 çocuk için yüzde 7,5′i, diğer çocuklar için de yüzde 5′i dikkate alınacak.

Bu şekilde belirlenen tutar, gelir vergisinin ilk dilimine uygulanan yüzde 15 oranı ile çarpılacak. Bulunan tutar da, her ay ödenecek gelir vergisinden mahsup edilecek.

1 Ocak 2008 yılından önce 3 çocuğu olan vergi ödüyor muydu?

Asgari geçim indirimi uygulaması 1 Ocak 2008 yılında uygulanmaya başlandı.

Bu tarihten önce vergi iadesi vardı, yani çalışanlar fiş topluyor ve vergi iadesi olarak bu paraları aylık değil de yıllık olarak alabiliyordu.

1 Ocak 2008 yılı öncesinde asgari ücretliden vergi alınıyor fakat kendilerine geri ödeniyordu. Aslında değişen bir şey olmadı.

******************


SORU VE CEVAP

Soru: Özgür Bey, babam devlet memuru emeklisiydi. 2009 yılında vefat etti. Annem dul maaşı alıyor. Dedem de 1995 yılında vefat etti. Dedem de Bağ-Kur emeklisiydi. Annem babamın maaşının yanında dedemin de maaşını alabilir mi? Ayşin YILMAZ

Cevap: Ayşin Hanım, anneniz hem eşinden dul maaşı hem de babasından yetim maaşını birlikte alır. SGK’ya hemen müracaat edin. Size bu konuda olumsuz bir cevap gelirse şayet 30 gün içinde dava açın, hakkınızı yargı kararıyla alın.

Özgür Erdursun

http://www.kentgazetesi.com/?p=13581

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi