Facebook Takip edebilirsiniz

28 Eylül 2012 Cuma

SGK'nın yanlış uygulamasının faturası işverene / Selim KAYAOĞLU

 

SGK'nın yanlış uygulamasının faturası işverene

Naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin başka bir işyerinde çalışmaya başlayan sigortalıların işe giriş ve işten ayrılış bildirgesinin verilme süresi ile ilgili Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde bir düzenleme yapılmış ve denilmiş ki, naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin başka bir işyerinde çalışmaya başlayan sigortalılara ait işe giriş ve işten ayrılış bildirgeleri yasal süresi dışında verilse dahi, yasal süresi içinde verilmiş sayılacaktır.

5510 sayılı Yasada, işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerinin bu Kanunda belirtilen süre içinde vermeyenlere idari para cezası uygulanacağını öngörülmüşken Yönetmelikle yapılan bu düzenlemenin. yasal dayanaktan yoksun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır sanırım.

Her neyse, yasal dayanaktan yoksun da olsa, ortada böyle bir yönetmelik maddesi varsa, elbetteki gereğini yapmak gerekir. Ancak gelin görün ki SGK, bu Yönetmelik maddesini uygularken bile bir çok kişinin canını yakmaya devam ediyor maalesef.

Okurumuz Hüseyin bey Samsundan yazmış bizlere. Özetle, ihaleli bir işte çalıştırdıkları sigortalıları iş bitince başka bir ihaleli işte çalıştırmaya devam etmişler, hem de hiç ara vermeden. Ancak işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerini geç verdiklerinde, SGK idari para cezası uygulamış kendilerine. Cezaya itiraz ettiklerinde ise ihaleli işlerde çalışan sigortalıların naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin başka bir işyerinde çalışmaya başlayan sigortalılar gibi kabul edilmesine imkan bulunmadığı, bu nedenle uygulanan cezanın kaldırılamayacağı bildirilmiş.

SGK yetkilileri hiç düşündüler mi acaba, ihaleli işlerde çalışan sigortalıların, naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin başka bir işyerinde çalışmaya başlayan sigortalılar gibi kabul edilmesine neden imkan yok ? diye. Vatandaş, bu muameleyi hak ediyor mu? Bu ceza adil mi? diye. Aynı duruma kendileri düşselerdi, bu uygulamadan memnun kalırlar mıydı? diye.

Madem ihaleli işte çalışan sigortalılar bu uygulamadan istisna tutulacak, hiç değilse yönetmelikte ihaleli işlerde çalışan sigortalılar için düzenlenen bildirgeler hariç deyin de vatandaş da bu durumu bilsin ve haksız yere cezaya muhatap olmasın.

Yönetmelikte böyle bir düzenleme olmasa, vatandaş ya cezaya düşmeyim diye bildirgelerini süresi içinde verecek ya da geç verdiyse paşa paşa cezasını ödeyecek. Tabi indirimli olarak. Ama böyle bir yönetmelik maddesi olunca itiraz ediyor SGK'ya. İtiraz on beş günlük süre ödeme süresi geçtikten sonra sonuçlandığı için yasadaki indirimlerden de yararlanmıyor maalesef. Şunu da hatırlatalım ki bu işleri yapanlar işverenin işini takip eden Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler. Yani işi bilen insanlar.

Sevgili Okurlar

Gördüğünüz gibi, Ülkemizin en güzide kurumlarından bir olan SGK'nın naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin bir başka işyerinde çalışmaya başlayan sigortalıları ile ilgili uygulaması ne yazık ki bu.

Yönetmelikte, ihaleli işlerde çalışan sigortalılar için herhangi bir ayırım yapılmamasına rağmen, uygulamada ihaleli işlerde çalışan sigortalılar hariç tutuluyor ve hiç gözünün yaşına bile bakmadan ceza kesiliyor vatandaşa.

Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz ama, böylesi uygulamalar SGK'ya hiç mi hiç yakışmıyor bence. Yazık ediyorlar vatandaşa, hem de çok yazık…
Selim KAYAOĞLU

 

http://www.alosgk.com/url/?u=http://www.sgkrehberi.com/makale/111/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi