Facebook Takip edebilirsiniz

22 Ekim 2012 Pazartesi

Yurtdışı alışverişlerinde vergi iadesi

 

Yurtdışı alışverişlerinde vergi iadesi

Yine diğer bayramlarda olduğu gibi, yurtdışı alışverişler için vergi iade alma yani orjinal söylenişiyle “tax free” uygulamasından bahsetmek istiyoruz.

Tax free, yaptığınız harcamalarda ödediğiniz katma değer vergisi ya da alışveriş vergisinin, ülkeler ve alış veriş tutarına göre değişen bir kısmının gümrükte iade alınmasıdır.

Öncelikle her ülkeden tax free alınamayacağını belirtelim. İade alınabilecek ülkeler, Arjantin, Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Kore, Letonya, Lübnan, Lihtenştayn, Litvanya, Fas, Meksika, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Singapur, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere’dir.

Tax free alabilmek için alış veriş yaptığınız mağazanın bu sisteme dahil olması gerekir. Bunu mağaza vitrinlerindeki “tax free” ya da “Global Blue” etiketlerinden anlayabilirsiniz.

Ayrıca alışverişin belli bir miktarı geçmesi gerekmektedir. Bu tutar ülkelere göre 25 Euro ile 100 Euro arasında değişebilmektedir.
Gıda harcamalarından ise vergi iadesi alınamaz.

Alışveriş yaptığınız mağazaya tax free istediğinizi mutlaka belirtmelisiniz. Mağaza size bunun için bir döküman verecektir ve iade aldığınız tutar bu dökümanda görülecektir.

Alış veriş fişine benzeyen bu dökümanlarda sizlere ve pasaportuna ait bilgiler de yer almaktadır. Genelde bu bilgiler sonra da doldurabilir. Ancak nadiren de olsa bu bilgileri satıcı kendisi doldurmak isteyebilir, bunun için pasaportları yanınızda bulundurmakta yarar var.

Eğer bir mağazadan bir kaç kalem ürün beğenmişseniz alışverişi tamamlayıp sonra tax free belgesini doldurtun. Çünkü alışveriş tutarı ne kadar yüksek se iade oranı da o kadar yüksek olmaktadır. Eğer her bir alış veriş için ayrı belge doldurtursanız alış iade oranınız düşer.

İade işlemi havaalanlarında ( ya da diğer çıkış gümrüklerinde) yapılmaktadır. Gümrük memuru yaptığınız alışverişleri görmek isteyecektir. Bu nedenle bavulunuzu uçağa teslim etmeden mutlaka gümrüğe uğramalısınız. Gümrük ofislerini  “Custom” yazan ve polis işaretli levhaları izleyerek bulabilirsiniz.

Alış veriş fişinizi gümrük memuruna onaylattıktan sonra artık nakit iadeyi hak ettiniz demektir. Ödeme ofisleri genelde gümrük hattını geçtikten yani pasaport kontrolünden sonra olur.
Bu ofislere gidip iade alabilirsiniz.

Ödeme ofisinde size kredi kartınıza da ödeme yapabileceklerini söyleyeceklerdir. Her ne kadar bu yöntem de iade tutarı nakit iadeye göre biraz daha yüksek olsa da bu yöntemi seçmenizi tavsiye etmem. Bir seferinde bunun için aylarca vergi iade şirketi ile yazıştığımı hatırlıyorum.
Önemli bir uyarı daha!

Vergi iadesi alacaksınız havaalanına normal süreden mutlaka daha önce gidin. Gümrük ve iade ofisleri her zaman çok yoğundur ve uzun sıralar vardır. Hele de grup seyahatlerinde oluşan uzun kuyruklar ya uçağı kaçırtır ya iadeyi almanıza engel olur.
Buraya kadar alış verişlerde vergi iade sisteminden bahsettik.

Yurda gelirken getirilebilecek eşyalar ve gümrük rehberine ise geçen bayram yazdığımız ve linki aşağıda bulunan yazımızdan ulaşabilirsiniz:
http://www.gozlemgazetesi.com/yazarlar/atilla-dolarslan/1276-yurtdisina-gidecek-bayram-tatilcilerine-gumruk-rehberi.html
Herkese iyi bayramlar diliyorum.

ATİLLA DÖLARSLAN

GÖZLEM


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi