Facebook Takip edebilirsiniz

21 Kasım 2012 Çarşamba

Çalışma süresine göre yıllık izin hakları / Devrim Avcı


  • Çalışma süresine göre yıllık izin hakları



  • SORU: Merhaba, ben çalışmış olduğum işe 2007’nin 10. ayında başladım. 2013 yazında kullanacağım izin kaç gün olacaktır? 2012 10. ayda beş yılımı doldurmama rağmen muhasebecimiz altıncı yılı doldurman gerekiyor deyip 14 iş günü iznimin olduğunu söylüyor.

    CEVAP: İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verileceği genel kural olarak İş Kanununun 53. maddesinde düzenlenmektedir.
    İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresine göre hesaplanmaktadır ve buna göre hizmet süresi; - bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara 14 günden, - beş yıldan fazla 15 yıldan az olanlara yirmi günden, - onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara 26 günden daha az yıllık izin verilemeyecektir.
    Bu süreler, iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir ancak bu sürelerden daha aşağıda olamaz.
    Sizin çalışma sürenize göre 2013 yılında kullanacağınız yıllık izin süreniz, çalışma süreniz beş yılı doldurmuş olduğunuz için ancak kanun beş yıl çalışma süresini (beş yıl dahil) diyerek 14 gün yıllık izin süresi vermiş olduğu için sizin izin süreniz de 14 gün olacaktır.


HUKUK KÖŞESİ

Devrim Avcı

hukuk@evrensel.net

 

http://www.evrensel.net/news.php?id=41292

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi