Facebook Takip edebilirsiniz

8 Aralık 2012 Cumartesi

Emekli Maaşım Doğru Mu?-Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? / Dilek ETE

Emekli Maaşım Doğru Mu?-Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? / Dilek ETE

Ülkemizde çalışan veya işveren olun hiç fark etmez. Emeklilik yaklaştıkça en çok merak edilen soru budur? Öyle ki eş dostla karşılaştırılır. Toplantıların ,sohbetlerin ana konusu haline gelir.Herkes az çok ne zaman emekli olacağını bilir de ne kadar maaş alacağını bilmez.Ne kadar alırsa alsın doğru olduğundan emin olamaz.Çünkü ülkemizde Sosyal Güvenlik Kanun ve yönetmelikleri çıkarılırken de uygulanırken de öyle 20 -30 yıllık planlar yapılmaz.

İktidarda hangi hükümet varsa asıl olan önce onun ödeme takvimidir.Eğer seçime yaklaşıldıysa her türlü değişiklik seçim meydanlarında telaffuz edilir.Seçim dönemi vaatlerinin hepsi değilse bile bir kısmı seçim sonrasında uygulamaya konulur.

O yüzden de bir kişinin ülkemizde ne maaş alacağı öyle bir iki dakikada söylenemez. Söylenirse de bu yaklaşık değerlerdir.Asgari ücret veya katlarından ortalama bir şey tahmin edilebilir.Bu da Türkiye ‘de ALİ TEZEL gibi bir iki üstadın yani bir elin parmakları kadar kişinin bilgisi dahilindedir.

Türkiye ‘de emekli maaşında ana unsurlar nelerdir ? Öncelikle ülkemizde hangi Kurumdan maaş alacağınız önemlidir. Üç kurumda tek çatı altında 1.10.2008 den beri birleşmiş dahi olsa emekli maaşlarının hesaplama yöntemleri farklı farklıdır.

Yani Bağkur emeklisi ile SSK emeklisi aynı süreler aynı primler aynı yaşta da emekli olsa aynı maaşı alamaz.

İkincisi emeklilik maaşınıza katkısı olan çalışma yıllarınızın hangi yıllar olduğudur.

1999 öncesi Bülent Ecevit ve Demirel dönemi dediğimiz dönemde adınıza yatan primlerin kazançların %70 i emekli maaşınıza katkı sağlar.

2000-2008 arası Yaşar Okuyan dönemi dediğimiz dönemdir .Adınıza yatan kazançlar ve prim günlerinin emekli maaşınıza katkısı %60 dır.

1.10.2008 sonrası 5510 sayılı kanundan sonra ise adınıza yatan kazançların %50 si emekli maaşınıza katkı sağlar. Yani 1.10.2008 den sonra ilk kez çalışmaya başladıysanız bundan sonra hep aynı kazançlarla çalışırsanız emekli olduğunuzda çalışırken aldığınız en son maaşın yarısını emekli maaşı olarak alırsınız.

Kafanızı karıştırmak değil niyetim. Fakat henüz genel hatları ile anlatabileceklerimiz de bitmedi.Eğer Bağkur ‘dan emekli olduysanız 1.10.2008 den önce hangi basamaktan prim ödediniz?.Basamak satın aldınız mı? gibi bir çok değişken maaş hesabınızı etkiler.

Emekli sandığı çalışanları için gösterge ,katsayı,makam –görev tazminatı gibi bir çok değerinde alınacak maaş da etkisi vardır.Yani 20 yıldır devlet memuru,25 yıldır bağkur, 30 senedir ssk bilgisi ile alacağınız maaş konusunda bir fikir sahibi olmanız pek mümkün değildir.

Her yıl için kazançlarınız , kaç gün adınıza prim ödendiği ,işe başlama tarihiniz,aralarda çalışmadığınız sürelerin olması,basamak sayınız gibi bir çok değişken ortalama 30 dakikada hesaplanır.

Maaşın emekli olduğunuz kurumdan yanlış bağlandığını düşünüyorsanız sosyal güvenlik uzmanlarına hesaplatmanız gerekir. Türkiye ‘de her iş gibi maaş hesaplaması da sağlıklı değildir.Yanlış hesaplanan eksik ödenen maaşlar konusunda kurum çok da ilgili değildir. ALACAĞINA TAZI BORCUNA TAVŞAN olan SGK ancak dilekçe ile başvuru, dava gibi yazılı ciddi olan talepleri dikkate alır. Alacaklarını faiziyle alırda borçlarını faizsiz öder.

Vatandaş olarak hepimiz bilmeliyiz ki ağlamayana çare yok…..

 Dilek ETE

http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=5857

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi