Facebook Takip edebilirsiniz

5 Aralık 2012 Çarşamba

Genç SGK’da genel kurul heyecanı / Sadettin ORHAN

 

Genç SGK'da genel kurul heyecanı1990'lı yıllardan itibaren sosyal güvenlik Türkiye'de en tartışmalı alanlardan birisi oldu.

 


Emeklilik yaşları, farklı kurumlardaki (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) farklı uygulamalar ve sistemin açıkları hep gündemde kaldı. 1999 yılında emeklilik şartlarını zorlaştırmakla sınırlı kalan müdahale, sistemi disipline edemedi.
2003 yılı itibariyle başlayan daha kapsamlı reform çalışmalarıyla farklı kurumlar SGK çatısı altında toplandı ve uygulama yasaları da tek yasada birleştirildi. 2006 yılında yapılan ilk genel kurulla birlikte SGK, ülkemizde sosyal güvenlik sisteminin tek kurumsal temsilcisi oldu.

Bugün Sosyal Güvenlik Kurumu dediğimizde, 23 bin çalışanı, 350'den fazla hizmet birimi, günlük 2 milyon işlemin yapıldığı internet sitesiyle Türkiye'nin adeta atar damarından bahsediyoruz. Hastane, eczane ve medikal hizmetlerin aksamadan yürümesi açısından SGK'nın hata yapma lüksü yok. Bu anlamda pek çok hizmetin elektronik ortamda sunulması konusunda SGK'nın kamuda öncü olduğunu da vurgulamak gerekiyor.

Öte yandan resmin arka yüzüne de bakmakta fayda var. Sosyal güvenlik alanında adeta harf inkılabı anlamına gelen mevzuat devrimi, SGK personeli için çok hızlı gerçekleşti ve adaptasyon süreci hâlâ devam ediyor. Kayıt dışı istihdamın hâlâ yüksek seyretmesi, SGK açısından bir başka handikap. Nüfus artış hızındaki yavaşlama da sistem için tehdit unsurlarından birisi. Dün 3. Genel Kurulu'nu gerçekleştiren genç SGK, önümüzdeki yıllarda enerjisinin büyük bölümünü bu sorunlara harcayacağa benziyor.

Borçtan kurum sorumlu olmaz

Soru: Sadettin Bey, "Kamu kurumları emekliyi mağdur ediyor" başlıklı yazınızı okudum. Emeklileri çalıştıran kamu kurumlarının ve kamu şirketlerinin bu durumu SGK'ya bildirmeleri gerektiğini, aksi halde emekliler için geriye dönük borç çıktığını yazdınız. Acaba çıkarılan bu borç sadece emekliye mi tebliğ ediliyor yoksa ilgili kamu kurumu da sorumlu tutuluyor mu? Tuğba Ö.

Cevap: Tuğba Hanım, kamu kurumunda işe başlayan emeklinin aylığının kesilmesi gerekiyor. SGK'nın konudan haberdar olmaması sebebiyle aylık alınmaya devam ediliyor. Fakat geç de olsa durumu tespit eden SGK, yıllar boyu ödenmiş olan emekli aylığını kesiyor ve geriye dönük borç çıkarıyor. Ancak bu borcu sadece emekli vatandaştan istiyor, kamu kurumuna herhangi bir borç çıkarılmıyor.

İsteğe bağlı değil SSK'ya geçin

Soru: Sadettin Bey, eşimin üzerine 2012/Nisan'da bir işyeri açtık ve Bağ-Kur'lu oldu. Fakat Bağ-Kur'un prim günü fazla olduğu için isteğe bağlı sigortaya veya SSK'ya geçebilir miyiz? Eğer geçersek emeklilik yönünden nasıl etkilenir? Kendisi 1961 doğumlu ve daha önce hiçbir çalışması yok. Halit T.

Cevap: Değerli okurum, eşiniz toplam 5400 günü (15 yıl) doldurarak yaştan emekli olabilir. Bu 5400 günü hangi statüde (Bağ-Kur, isteğe bağlı, SSK) ödediği önemli değil. 5400 günü dolduruncaya kadar 61 yaşı da tamamlamış olacağından, gün şartını tamamladığı tarihte emekli olur. Yaştan değil de normal emekli olmasını istiyorsanız, Bağ-Kur ve isteğe bağlı sigortada 9000 günü, SSK'da 7200 günü doldurması gerekir. Fakat eşinizin yaşı itibariyle yaştan emeklilik sizin için daha cazip görünüyor. Sadettin ORHAN


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi