Facebook Takip edebilirsiniz

8 Aralık 2012 Cumartesi

SGK: Kayıt dışılığı önleyeceğiz

 

SGK: Kayıt dışılığı önleyeceğiz

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, ‘Türk coğrafi bilgi sistemlerini’ kullanarak kayıt dışılığı önleyeceklerini bildirdi. Fatih Acar, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara şubesinde işadamları ile bir araya geldi. İş adamlarına yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Acar, ‘Türk coğrafi bilgi sistemlerini’ kullanarak kayıt dışılığı önleyeceklerini ifade ederek, “Türkiye İstatistik Kurumu’ndaki elektrik, su, doğal gaz aboneliklerini kontrol ederek kayıt dışı iş yerlerini tesbit edeceğiz.” dedi. Acar, hem kendi hem diğer bakanlıklardaki denetim elemanlarının kayıt dışı istihdam ile ilgili bilgilere daha rahat erişebilmeleri için ‘Elektronik Denetim Defteri’nin kurulacağını kaydetti. Aynı şekilde hastanede tedavi görmediği halde tedavi görüyor gibi gösterenleri önlemek adına ‘Biyometrik Kimlik Okuma’ sistemini getireceklerini dile getiren Acar, “Vatandaş hastaneden hizmet almadan önce, avuç içini okutarak kimlik beyanında bulunacak ve hizmetini öyle alacak.” ifadesini kullandı. 2008-2012 yılları arasında toplam tescilsiz sigortalı emekli sayısının bir milyon 231 bin 877 olduğunu bildiren SGK Başkanı, toplam tescilsiz işyerinin 80 bin 507, sahte sigortalı sayısının ise 13 bin 759 olduğunu belirterek kayıt dışı istihdamın yüzde 45’ten yüzde 38’e düştüğünü açıkladı.

EMEKLİLİK YAŞI CEP′TEN ÖĞRENİLEBİLECEK
Ocak ayından itibaren vatandaşların sosyal güvenlik ile ilgili sorularını kısa mesaj (SMS) yoluyla sorabileceğini ve anında cevap alabileceğini açıkla SGK Başkanı, “Vatandaş telefonunun mesaj bölümüne adını, soyadını, TC numarasını ve öğrenmek istediği konuyu SMS olarak yollayınca, soruların cevabını alabilecek. Örneğin adını, soyadını, TC numarasını yazıp SGK’ya ‘Ne zaman emekli oluyorum’ diye mesaj atınca, ne zaman emekli olacağını öğrenebilecek. Yine aynı şekilde ‘Kaç gün prim ödedim?’ diye mesaj atınca kaç gün prim ödediğini anında SMS yoluyla öğrenebilecek. Bu şekilde 2013 yılında vatandaşa ani hizmet sunabilen interaktif sistem gelecek.” dedi. Başkan Acar, ayrıca şu an Türkiye’de 10 milyon 400 bin emekli olduğunu söyleyerek, emeklilerin istedikleri takdirde maaşlarını evlerine kadar getirebileceklerini kaydetti. İstanbul / Yeni Asya


Elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri Maliye’ye bilgi verecek

Enerjİ Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) lisans alan elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) tüzel kişiliklerinin, elektrik ve doğalgaz abone ve tüketim bilgilerini Maliye Bakanlığı’na vermesi zorunlu oldu. Maliye Bakanlığı’nın Resmî Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan ve Vergi Usul Kanunu’nun ‘’Bilgi Verme’’ başlığını taşıyan 148’inci maddesinde ‘’Kamu idare ve müesseseleri, mükellefler veya mükelleflerle muamelede bulunan diğer gerçek ve tüzel kişiler, Maliye Bakanlığı’nın veya vergi incelemesi yapmaya yetkili olanların isteyecekleri bilgileri vermeye mecburdurlar’’ hükmünden dayanağını alan Tebliğe göre, abone bilgileri (mevcut, yeni tesis edilen, değişen veya kapanan abonelere ilişkin abonelik bilgileri) ile tüketim bilgilerinin elektronik ortamda Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi Transfer Sistemi (BTRANS) aracılığıyla gönderilmesi zorunluluğu getirildi.

 

http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id%3D46219


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi