Facebook Takip edebilirsiniz

20 Aralık 2012 Perşembe

Tazminata haciz konulabilir / Ali Şerbetçi

Tazminata haciz konulabilir 

Bir bankadan 45 bin TL tüketici kredisi çektim. Ancak bu borcumu ödeyemedim. Maaşıma haciz gelecek. Ben de işyerinden ayrılmak istiyorum ama işyeri maaşıma haciz gelmesi sebebiyle beni tazminatsız atabilir mi? Tufan
İş Kanunu'na göre; işverenin, işçinin ücretine haciz gelmesi nedeniyle iş sözleşmesini haklı nedenle fesh etme hakkı bulunmamaktadır. Tazminat alırsanız tazminatınıza haciz konulabilir. Sizden dolayı eşinizin maaşına haciz gelmez. Borçlar kişiseldir.


* Eşimle 4 yıl önce evlendim. 6 ay önce ayrıldık. Çocuklar için yeniden evleneceğiz. Çalışırken boşandığı eşi ile tekrar evlenip işten ayrılan kadın işçinin tazminat hakkı doğar mı? S.T.
İş Kanunu'na göre; kadın işçi, evlendikten itibaren 1 yıl içerisinde işten ayrılması halinde kıdem tazminatına hak kazanır. Kanunda ayrıldığı eşi ile tekrar evlenmesi halinde tazminat alamayacağına ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır.


* Bir işyerinde 3 yıldır çalışıyorum. Hiç yıllık izin kullanmadım. İzinlerin parasını alabilir miyim? Adem G.
İzin hakkı Anayasal bir haktır. İş Kanunu'na göre; işverenlerin, işçilere kıdemlerine uygun olarak yıllık izin kullandırması gerekir. İşverenlerin yıllık izin kullandırmak yerine işçilere bunun parasını ödemesi yasal değildir. Ancak iş sözleşmesi sona erdiğinde işçinin kullanmadığı yıllık izinleri varsa, işveren bunun ücretini son ücret üzerinden ödemek zorundadır.


* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 02.01.2005 işe giriş tarihim. SSK'dan ne zaman emekli olurum? 5...327245 Nolu SMS
Doğum tarihinizi ve toplam prim gün sayınızı yazmamışsınız. SSK'dan işe girişinize göre, 2 türlü emekli olabilirsiniz. Birincisi, 7000 prim gün sayısını tamamlamak şartı ile 60 yaşınızın tamamlandığı tarihte tam emekli olabilirsiniz. İkincisi ise, 25 yıl, 4500 prim gün ve yine 60 yaşınızın dolacağı tarihte emekli olabilirsiniz. İkinci şartlara göre, prim gün sayınız ve 60 yaşınız dolsa bile 25 yıl şartından dolayı 02.01.2030 tarihinden önce emekli olamazsınız.


Ali Şerbetçi

http://www.takvim.com.tr/Yazarlar/aliserbetci/2012/12/20/tazminata-haciz-konulabilir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi