Facebook Takip edebilirsiniz

12 Aralık 2012 Çarşamba

Yakınının hastalığı tazminat nedeni sayılmaz / Ali Şerbetçi

Yakınının hastalığı tazminat nedeni sayılmaz

5 yıldır bir markette satış sorumlusu olarak çalışıyorum. İstanbul'da yaşıyorum. Maaşım bin lira. İşyerinde sıkıntım yok ancak, babam kanser hastası. Ankara'da hastanede tedavi görüyor. Sağlık Kurulu Raporu da var. Babamın hastalığını belge ile göstererek işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? Y.S.
İş Kanunu'na göre, işçinin yakının hastalığından dolayı iş sözleşmesini feshetmesi halinde kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle iş sözleşmesini feshederseniz tazminat alamazsınız.


* Mahalli idareler kamu kuruluşunda, yılda 5 ay 29 günlük dönemlerde geçici işçi statüsünde çalışıyorum. Kuruluş bir dahaki yıl giriş yaparken aynı kişiyi almayabiliyor. İade davası açsam kazanır mıyım? 5...490035 Nolu SMS
İşe iade davası açabilmeniz için belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışmış olmanız gerekir. Geçici olarak belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışanların İş Kanunu'na göre işe iade davası açma hakları yoktur. İşe takrar çağrılmazsanız, toplam çalışma süreniz karşılığında tazminat talep edebilirsiniz.


* Bir firmanın muhasebe biriminde çalışan 4 arkadaşız. Hepimiz birbirimizi ikame ediyoruz. Ocak'ta şirket dördümüze de farklı zam artışı yaptı. Bu konuda hakkımı savunmak istiyorum. Ne yapabilirim? H.Y.
İş sözleşmenizde her yıl yapılacak zam oranı belirtilmiş ise işveren bunu esas alarak zam yapmak zorundadır. Ayrıca işveren her çalışana aynı zammı yapmak zorunda değildir. İşçinin kıdemine, eğitim durumuna ve performansına göre kriterleri de dikkate alarak zam miktarını farklı belirleyebilir. Ancak bütün kriterler aynı ise eşit işlem yapma borcundan dolayı aynı oranda zam yapmak durumundadır.


* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

* 18.05.1969 doğumluyum, SSK girişim 18.02.1988, ödenmiş 5170 günüm var. Çalışmıyorum. Ne zaman emekli olurum? 5...160885 Nolu SMS:
SSK girişinize göre, 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl şartınız 2013'te dolacak ancak 50 yaşınız 2019'da dolacağından emekli olacağınız tarih 18.05.2019 olacaktır. Eksik günleri bu tarihe kadar tamamlayabilirsiniz.


Ali Şerbetçi

http://www.takvim.com.tr/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi