Facebook Takip edebilirsiniz

20 Ağustos 2014 Çarşamba

Banka ücret ve komisyonlarıyla ilgili düzenlemede son viraj

 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın ve Genel Sekreter Ekrem Keskin, dün bir basın toplantısı düzenleyerek hem sektörün ilk 6 aylık performansını anlattı hem güncel sorunları yanıtladı.
 
BDDK açıklama yapar
 
Bu kapsamda Aydın, bankaların müşterilerinden aldığı ücret ve komisyonlarla ilgili yapılan yeni düzenleme hakkında bilgi verdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankaların ücret ve komisyonlarına dair düzenlemeye yönelik çalışmasında son noktanın konmak üzere olduğunu aktaran Aydın, "Yeni düzenlemede son nokta konmak üzere, 15 gün içinde açıklanabilir" dedi.
 
Takipteki kredi %2,8
 
2013 sonunda yüzde 2,7 olan takipteki kredilerin (tahsili gecikmiş alacak) toplam kredilere oranının Haziran 2014 sonu itibariyle yüzde 2,8'e çıktığı bilgisini veren Aydın, bunun yönetilebilir olduğunu belirtti. Aydın, yılın ilk 6 ayında kredi kartı ve kredi borcunu ödemeyenlerin sayısının 650 bine çıkmasıyla ilgili de yorum yaparak şunları söyledi:
 
Bireysel sert fren yaptı
 
"Bireysel kredilere yönelik sınırlama vadeyi daralttı ve sert fren yaptırdı. Kredi ve kredi kartı borcunu ödemeyenlerdeki artışı bu etkilemiş olabilir. Bu tür artışlar olabilir ama sektör için risk değil." 
 
Notta parametre önemli
 
Kredi notu veren kuruluşların son dönem Türkiye ile ilgili değerlendirmelerini yorumlayan Aydın, "Yapılan seçimlerde sorunlar olmadığı halde 'belirsizlik var' demek sizin kafanızın belirsiz olduğu anlamına geliyor. Kredi notu pozitif olacak. Not veren kurumları reddetmiyorum ama parametreler önemli" dedi.
 
 
 
Özkaynak kârlılığı yüzde 11'in altında
 
TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin, ekonomi yönetiminin ekonomiyi soğutmak için aldığı önlemler kapsamında zorunlu karşılıklarda artışa gitmesinin sektöre beş yılda 20 milyar liranın üzerinde yük getirdiğini belirterek, sektörün özkaynak kârlılığının da uzun zamandan beri ilk defa yüzde 11'in (%10,9) altına geldiğine dikkat çekti. Aynı konuya değinen Hüseyin Aydın, "Yüzde 12'nin altında bir özkaynak kârlılığı, bizim özkaynak biriktirmemize mani oluyor" dedi. Aydın, Bank Asya ile ilgili soruları ise yanıtlamadı.
 
BUGÜN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi