Facebook Takip edebilirsiniz

16 Ağustos 2014 Cumartesi

"Borcumu ödeyeyim mi?"

"Borcumu ödeyeyim mi?"
Torba yasanın ekim ayına kalmasıyla birlikte borçlu vatandaş, esnaf ve işverende bir tereddüt hasıl oldu. Malum, torba yasa 2014 Nisan ve öncesine ait vergi ve sigorta prim borçlarına af/yapılandırma getiriyor. Fakat yasanın kalan maddeleri için görüşmelere ekim ayında devam edilecek olması, "Nisan sonrasındaki borçlar için de af gelebilir" söylentisini başlattı. Nitekim bu söylentilerin vergi tahsilâtına yansıdığına dair dünkü Hürriyet'te Şükrü Kızılot Hoca rakamları verdi. Dolayısıyla şimdi vergi ve sigorta borcu olan vatandaşlar soruyor: "Nisan sonrası aylardaki borcumu ödeyeyim mi yoksa affın kapsamı nisan sonrasına sarkar mı?" Cevap olarak elbette "affın kapsamı değişmez" diyemiyoruz. Burası Türkiye, her an her şey olabilir demekle yetiniyoruz. Fakat nisan ve öncesi dönemlerde borcu olmayanlar için cari ayları ödememek pek akıllıca olmaz. Ancak zaten geçmişten gelen borcunuz varsa, nisan sonrasını da ödemeyerek çok fazla bir kaybınız olmaz. Yasa sadece nisan öncesi için af getirirse ekmek kadayıfı, nisan sonrası örneğin eylül ayına kadar af genişlerse kaymaklı ekmek kadayıfı olur. Bu arada torba yasadaki affı beklerken, banka hesaplarına veya varlıklarına bloke konulan vatandaşlar, vekillerin yasayı ekime bırakması sebebiyle epey kızgınlar.

Borçlanma yapabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, ben Almanya'daki üniversite eğitimimden sonra bir serbest eczanede 12 ay sigortalı olarak çalıştım. Daha sonra Türkiye'ye döndüm. Şu an kamuda kadrolu eczacı olarak çalışıyorum. Acaba Almanya'da çalıştığım gün ve ödenen primleri buraya aktarabilir miyim? Bunun için neler yapmalıyım? Tuğba K.

Cevap: Değerli okurum, Almanya'daki çalışmalarınızın Türkiye'de değerlendirilmesi birkaç farklı şekilde olabilir. Bu konuda üç alternatifiniz var:

- İsterseniz Almanya'da ödenen primleri iade alabilirsiniz.

- İsterseniz Türkiye'den emekliliğe hak kazandığınızda Almanya'dan da cüzi bir miktar sözleşme aylığı alabilirsiniz.

- Ya da Almanya'da bulunduğunuz süreler için yurtdışı hizmet borçlanması yapıp Türkiye'deki hizmetlerinize ekleyebilirsiniz.

Primlerinizi iade alabilmeniz için Almanya'da işten ayrıldıktan sonra veya Türkiye'ye geldikten sonra iki yıl boyunca çalışmamış olmanız gerekir. Eğer bu iki yıllık sürede çalıştıysanız prim iadesi alamazsınız fakat diğer şartlardan yararlanabilirsiniz.

Hollanda'da sağlık yardımı alırsınız

Soru: Sadettin Bey, ben Türkiye'de SSK'dan emekliyim. Eşim Hollanda'da ve ben yanına geldim. Burada oturma izniyle bulunuyorum. Acaba Türkiye'deki sosyal güvencem sağlık açısından burada da geçerli midir? Bu konuda ne yapmam gerekiyor? Ayla K.

Cevap: Değerli okurum, Türkiye ile Hollanda arasında ikili sosyal güvenlik sözleşmesi var. Bu sözleşme her iki ülkede sağlık yardımlarının yapılmasını da kapsıyor. Bu kapsamda Türkiye'den emekli birisi olarak Hollanda'da sağlık yardımlarından yararlanabilirsiniz. Bunun için SGK'dan hak sahipliğinizi gösteren belgeleri alıp Hollanda makamlarına vermeniz yeterli olur.
Sadettin ORHAN sorhan@bugun.com.tr

http://www.bugun.com.tr/-borcumu-odeyeyim-mi--yazisi-1224399

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi