Facebook Takip edebilirsiniz

11 Ağustos 2014 Pazartesi

İntibak formülü

 
 
İntibak formülü

Emeklilerin gözü intibak davasında. Bireysel olarak açılan dava olumlu sonuçlanırsa, tüm emekliler mahkemelerin yolunu tutacak. İMBED ise emekliler adına toplu dava açmak için devreye girecek
Milyonlarca emekli intibak bekliyor. 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye verilen intibak zammından faydalanmak isteyen diğer emeklilerin umutlu bekleyişi sürüyor. 10 Kasım'da yapılacak duruşmada, mahkemenin olumlu karar vermesi halinde tüm emekliler için intibak zammının yolu açılacak. Ancak dava bireysel olduğundan, emeklilerin zam için mahkemelerin yolunu tutması gerekecek. İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED), emeklilere kolaylık sağlayacağını, toplu dava açacağını duyurdu. 
 
KARAR BEKLENİYOR
 
İMBED Başkanı Hamdi Öz'ün, Ankara 8'inci İş Mahkemesi'ne açtığı intibak davasının son duruşması 10 Kasım'da yapılacak. 30 Haziran'daki duruşmada, bilirkişi raporunun yetiştirilememesi nedeniyle karar alınamamıştı. Şimdi ise mahkemenin kararını açıklayacağı Kasım ayı heyecanla bekleniyor. Davanın olumlu sonuçlanması ile emeklilere intibak zammının yolu açılacak. 2000 yılı sonrasında emekli olanların intibaktan faydalanabilmesi için, ayrı ayrı mahkemeye başvurması gerekecek. İMBED, bu noktada da devreye gireceğini açıkladı. Hamdi Öz,"Mahkeme olumlu karar verdiğinde tüm emeklilere destek vereceğiz" diyerek, "Emekliler derneğimize başvursun. Tek tek davalar yerine, toplu dava açarak emeklinin işini kolaylaştıracağız. Hem süreci hızlandırmak hem de mahkemelerde oluşabilecek dava yığılmalarının önüne geçmek istiyoruz. Emeklilere yol göstereceğiz" dedi. Davanın olumlu sonuçlanmasının tüm emeklilerin önünü açacağını belirten Öz, "Emeklinin maaş artışlarının bir an önce gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuştu. 
 
355 LİRAYA VARAN İYİLEŞTİRME OLDU
2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye intibak zammı verildi. 2013 yılının Ocak ayında, emeklilerin maaşlarına 355 liraya varan zamlar yansıtıldı. Maaş adaletsizliklerini gidermesi için yapılan intibak, 2000 yılından önce emekli olanlar ile sonra emekli olanlar arasında maaş farklılığı yarattı. Bu nedenle 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar da intibak alabilmek için çeşitli kanallarda mücadeleye başladı. İMBED Başkanı Öz'ün açtığı davanın olumlu sonuçlanması ile 7.5 milyon emeklinin maaşı olumlu etkilenecek. 
 
TAKVİM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi