Facebook Takip edebilirsiniz

7 Ağustos 2014 Perşembe

İşçinin yol izni hakkı vardır

 
 İşçinin yol izni hakkı vardır
50 kişiyi aşkın bir işyerinin personelden sorumlu müdürüyüm. Son zamanlarda bazı çalışanlarımız izne çıkarken "Yol izni istiyorum" diye diretiyor. Yol izni nedir? Yol izni olarak ilave izin eklemek gerekiyor mu?
Vermesek bize sorun açar mı?


Hangi şartlar altında bu izin verilebilir? K.E.

Yıllık ücretli iznini işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara, istemde bulunmaları ve bunu belgelemeleri halinde gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam 4 güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır. Bu itibarla işverenlerin, yıllık izinlerini işyerinin kurulu olduğu yerden farklı yerde geçirecek işçilerinin taleplerini yazılı olarak almaları ve buna dair delillerini istemeleri gerekmektedir. İşçi yol izni alıp da yıllık iznini işyerinin kurulu olduğu yerde geçirecek olursa, işveren İş Kanunu'nun 25/II-e bendine dayanarak işçinin iş akdini haklı nedene dayanarak feshedebilir.
7 sene bir işyerinde çalıştım ve işverenimizin agresif tutumlarından dolayı işyerinde devamlı baskı gördüğüm için işten kendi rızam olmadan ayrılmak durumda bırakıldım. Mevcut olan kıdem tazminatımı alamadım. Ancak bana boş bir kağıt imzalattılar ve bazı kağıtlara imza atmak zorunda bırakıldım.
Tazminatımı "Kendin çıktın" diyerek vermiyorlar.
İşyerinden tek taraflı iş akdimi hiçbir mazeret göstermeksizin fesh ettiler.
Daha önceden imzalamak zorunda bırakıldığım evrakları göstererek, bu evraklar doğrultusunda benim tazminat hakkım bulunmadığını, hiçbir hakkım olmadığını söyleyerek, hakkım olan tazminatımı ödemiyorlar. Sizden ricam, lütfen bana bilgi verebilir misiniz? Benim bu 7 senelik tazminatımı alabileceğim başka bir yol var mı?
5... 681577 Nolu SMS

Boş kağıtları imzalamakta çok büyük hata etmişsiniz. İşveren üzerini istediği gibi dolduracaktır. Bu nedenle iş mahkemesine dava açmanız gerekmektedir.
Davada işveren bu boş kağıtların üzerini istifa dilekçesi ile doldurmuşsa, siz de yazının size ait olmadığını ispatlamak için bilirkişi incelemesi talep edebilirsiniz. Bilirkişi incelemesinde yazının size ait olmadığı ispatlanırsa, mahkeme tazminata hükmedebilir.
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

01.03.1966 doğumluyum. SSK girişim 01.11.1987. Askerliğimi SSK'dan önce 18 ay yaptım. 8200 günüm var.
Askerlik borçlanmasının ne kadarını borçlanmam lazım? Kaç yaşında emekli olabilirim? 5...929776 Nolu SMS

SSK girişinize göre, 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 12 aylık askerlik borçlanıp ödemeniz halinde 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda başka prim ödemeden 01.03.2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.
ALİ ŞERBETÇİ / TAKVİM
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi