Facebook Takip edebilirsiniz

12 Ağustos 2014 Salı

İşe dönmek için 1 ay içinde dava açılmalı

İşe dönmek için 1 ay içinde dava açılmalı
 
Son 2 yıldır asgari ücret ile aynı şirkette çalışmaktayım. Haftalık 65 ila 75 saat çalışma sürem var. 2 yıldır hiçbir şekilde mesai alamıyorum. 2'nci yıllık iznime çıktığımda, mazeretsiz ise gelmemişim gibi gösterip tutanakla işime son vermişler. Hakkımı nasıl arayabilirim? D.K. 
 
İşyerinden haksız olarak çıkartılmış iseniz, 1 ay içinde iş mahkemesine işe iade davası açabilirsiniz. Eğer işe geri dönmek istemiyorsanız; ödenmeyen fazla mesai, ihbar ve kıdem tazminatı ile diğer alacaklarınız için Çalışma ve İşkur il müdürlüğüne şikayette bulunabilir veya doğrudan iş mahkemesine alacak davası açabilirsiniz. 
 
Maaşıma haciz gelecek. Ben de işyerinden ayrılmak istiyorum ama işyeri maaşıma haciz gelmesi sebebiyle beni tazminatsız atabilir mi?
Tazminat almaya hak kazanırsam, ihbar ve kıdem tazminatıma haciz konulabilir mi?
Eşim de özel bir firmada çalışıyor.
Acaba benden dolayı eşimin maaşına haciz gelir mi? İsimsiz

İş Kanunu'na göre, işçinin ücretine haciz gelmesi nedeniyle iş sözleşmesini haklı nedenle fesh etme hakkı bulunmamaktadır.
Yani işveren, maaşınıza haciz geldi diye 'Seni tazminatsız olarak işten çıkarıyorum' diyemez.
Siz de işyerinden haklı bir neden olmadan ayrılırsanız, tazminat alamazsınız. Tazminat alırsanız tazminatınıza haciz konulabilir. Ayrıca sizden dolayı eşinizin maaşına haciz gelmez.
Borçlar kişiseldir. Eşiniz size kefil olmadığı müddetçe haciz gelmez. 
 
Engelli ve bakıma muhtaç çocuğu olan memur bir beyim. 'Engelli çocuğu olanların emeklilikte indirimi var' diye duydum. Bu doğru mu? İndirim varsa nasıl olmakta? Benim ne yapmam gerekiyor? Galip ÖZ
Engelli çocuğu olan babalarla ilgili, kanunda herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Sadece 5510 Sayılı Kanun'la bu hak annelere verilmiştir. Şöyle ki; çalışan ve engelli çocuğu olan anneler bunu belgeleyerek çalıştıkları sürenin 1/4'ü kadar süre prim gün sayısına eklenir ve bu süre ayrıca emeklilik yaşından düşülür. Babalara bu hak verilmemiştir. Eğer eşiniz çalışıyorsa bu imkandan faydalanabilir. 
Ne zaman emekli olurum

25.04.1975 doğumluyum. İşe başlangıç tarihim 07.07.1997. Toplam 5850 prim günüm bulunuyor. Acaba ben ne zaman emekli olabilirim?
5...124446 Nolu SMS

İşe girişinize göre 25 yıl, 57 yaş ve 5900 prim gün şartlarına tabisiniz. Askerlik varsa ve işe başlangıçtan önce ise iki aylık borçlanarak 25 yıl, 56 yaş ve 5825 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Bu durumda hem prim gün sayınız tamam olur hem de bir yaş erken emekli olursunuz. Askerliği öderseniz 25.04.2031 tarihinde, ödemezseniz 25.04.2032 tarihinde emekli olursunuz. 
 
ALİ ŞERBETÇİ / TAKVİM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi