Facebook Takip edebilirsiniz

4 Ağustos 2014 Pazartesi

Maaşım eksik hesaplanıyor diyenler!

Maaşım eksik hesaplanıyor diyenler!
 
2.5 yıldır bir inşaat firmasında kadrolu güvenlik elemanıyım. Günde 12 saat, ayda 240 saat çalışıyorum.
92 TL asgari geçim indirimi ve 120 lira fazla mesai ücreti ile maaşım bin 543 TL. Ayda 60 saat mesai yapıyorum.
Saatlik yevmiyem 5.54 TL. 60 saate 332 TL mesai ücreti almalıyım.
Alamadığım paranın hesabını kimseye soramıyorum.
Saatlik ücretimizi 2 TL'den hesaplıyorlar. Bu hesabı neye göre yapıyorlar? Okan

İş Kanunu'nda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla çalışma ve haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle kırk beş saatin altında belirlendiği durumlarda ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışma olarak adlandırılmaktadır.
Her bir saat fazla çalışılırsa; Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücretin, normal çalışma brüt ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 50 yükseltilmesi suretiyle ödenmesi gerekli.
Örneğin, brüt saat ücreti 10 TL olan bir işçinin ay içinde 5 saat fazla çalışma yapması halinde normal ücretine ilave olarak 5 x 15 TL üzerinden 75 TL fazla çalışma ücreti alması gereklidir.
Fazla süreli çalışmada ise; Fazla sürelerle çalışmalarda, her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına miktarının yüzde 25 yükseltilmesi ile ödenecektir. Örneğin, iş sözleşmesinde haftalık çalışma süresi 40 saat olarak belirlenen işçinin o hafta 45 saat çalışma yapması halinde fazla sürelerle çalışma söz konusu olacaktır. Bu durumda brüt saat ücreti 10 TL olan bu işçinin ay içinde 5 saat fazla sürelerle çalışma yapması halinde normal ücretine ilave olarak 62.5 TL (5 x 12.5 TL) ücret alması gereklidir. 

Kendime ait işyerim ve limited şirket ortaklığımdan dolayı Bağ-Kur sigortalısıyım. Bağ-Kur'dan emekli olmama da yaklaşık 6 yıl var. Ancak SSK'ya geçip 3.5 yıl prim ödersem SSK'dan emekli olabiliyorum. Bu kayıtlarım devam ederken SSK primi ödeyebilir miyim?
SSK primlerimi iş yerimden ödesem olur mu? E. ARSLAN 

Bağ-Kur kapsamındaki kayıtlarınız devam ederken SSK'lı bir işte çalışabilirsiniz. Bu durumda SSK'lı çalışmalarınız geçerli olacak, Bağ-Kur sigortalılığınız durdurulacaktır.
Ancak gerek kendinize ait işyerinizden, gerekse ortağı olduğunuz şirketten adınıza çalışan sigortalı primi (4/a) ödeyemezsiniz. Bu durumda da adınıza yatacak olan SSK primleri geçerli olmaz. Dolayısı ile eğer SSK'ya geçecekseniz başkasına ait işyerinde çalışmanız gerekmektedir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

06.07.1965 doğumluyum, işe başlangıç tarihim 15.12.1989, 18 ay askerlik yaptım. Askerliği borçlanırsam ne zaman emekli olurum? 7000 gün primim var. 5...824065 Nolu SMS 

SSK girişinize göre, 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış. Sadece bir aylık askerlik borçlanması yapmanız sizi 51 yaşa tabi eder bu da sizin tam bir yıl önce emekli olmanızı sağlar. Bu durumda emekli olacağınız tarih 06.07.2016 olacaktır.
 

ALİ ŞERBETÇİ / TAKVİM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi