Facebook Takip edebilirsiniz

13 Ağustos 2014 Çarşamba

Ödenmeyen SSK Primlerinde Vergilendirme Nasıl Olacaktır ?

Soru: Ödenmeyen SSK Primlerinde Vergilendirme Nasıl Olacaktır ?

Cevap: Bilindiği üzere 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun  88. Maddesine istinaden Kuruma fiilen ödenmeyen prim tutarları gelir ve kurumlar vergisi kanunları yönünden gider kabul edilemez.
Dolayısıyla SGK primlerinin giderleştirilmesi için Kuruma fiilen ödeme yapılması gerekmektedir.
Örneğin 2. Dönem Geçici Vergi Beyannamesine esas ticari kazancın tespiti öncesinde SGK Bilgi Ekranından SGK borç dökümünün alınıp değerlendirilmesi gerekmektedir.
İşletmelerin SGK'ya borcu var ise ve daha önceki dönemlerde kurum matrahına ilave edilmemişse bu dönem vergi matrahına Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak ilave edilmek suretiyle vergilendirmenin yapılması gerekmektedir.
Sonraki dönemlerde ise daha önce kurum matrahına ilave edilerek vergilendirilen ödenmemiş sigorta primlerinin ödenmesi halinde ödenen tutarlar ilk geçici vergi beyannamesinde "Zarar Olsa Dahi İndirilecek İstisna ve İndirimler" satırında beyan edilmek suretiyle vergi matrahından tenzil edilir.
Koray ATEŞ
E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi