Facebook Takip edebilirsiniz

7 Ağustos 2014 Perşembe

'Umutsuzlar'dan iyi haber: Yine iş aramaya başladılar

'Umutsuzlar'dan iyi haber: Yine iş aramaya başladılar

İşgücü piyasasından ümidini kesen 73 bin kişi yeniden iş aramaya başladı. Daha da önemlisi, 29 binini kadınlar oluşturuyor.  
TÜİK'in geçen ayki hane halkı işgücü anketlerinden çok önemli iki sonuç ortaya çıktı. İşsizliğin mevsimsel etkilerden arındırılmış oran itibarıyla yatay seyrettiği, yaz aylarına girilmesi nedeniyle istihdamın bir nebze artış gösterdiği Nisan 2014 döneminin verileri içerisinde çok çarpıcı iki rakam var. Bunlardan ilki bir önceki dönemde o veya bu nedenle işgücüne dahil olmayan yani iş aramayan veya çalışmayan 366 bin kişinin iş aramaya veya çalışmaya başlaması. İkinci veri ise ne yazık ki, olumsuz bir tabloya işaret ediyor. Nisan 2014 döneminde kayıtdışı istihdam 330 bin kişi artmış. 
EV HANIMLARI DA KATILDI 
Nisan ayında işgücüne dahil olmayanların sayısındaki 366 binlik azalışın arkasında ev hanımlarının iş aramaya başlaması yatıyor. 199 bin ev hanımı, ev işleri ile meşgul olmayı bırakmış ve işgücü piyasasına dahil olmuş. 199 bin ev hanımının iş aramaya başlaması ve evinden çıkıp işgücü piyasasına girmesi ekonomi açısından çok önem-
li. Türkiye işgücü piyasasının kronik problemi olan kadınların işgücüne katılma oranını düşüklüğü açısından bu gelişme çok kritik. Diğer yandan önemli olan bu artışın sürdürülebilir hale gelmesi. 
İYİYE GİDİYOR AMA...
Nisan 2014 döneminde bir önceki döneme göre iş bulma ümidi olmayanların sayısında 73 bin kişi azalış gerçekleşmiş. 73 bin kişinin 29 bininin kadın olması da başka bir sevindirici nokta. Bu rakama iş aramamasına rağmen işbaşı yapmaya hazır olan 53 bin öğrenci, ev hanımı ve emekliyi de eklediğimizde işgücü piyasasındaki iyileşmenin işgücü arzını harekete geçirdiğini söyleyebiliriz. Ancak buna rağmen halen 581 bin kişi ümidini kaybettiği için iş aramıyor. Bu kişiler çalışmaya hazır fakat iş aramıyor. Dolayısıyla bu rakamın yüksekliği ekonominin gidişatının bazı kesimler tarafından halen daha iyi algılanmadığını gösteriyor. İyiye gidiş var ancak halen belirli bir kesimin ümitleri yeşermemiş durumda.
3 Soru 3 Cevap
Evlenen kadın kıdemi alabilir
Soru: 4/A'lı olarak çalışıyorum. İşe 2011'de başladım. Evlilik nedeniyle eylülde istifa edeceğim. Kıdem tazminatı alabilir miyim? (Ayşenur Yıldız)
CEVAP: Bir yıldan fazla çalışan kadın sigortalılar, evlenmeleri halinde nikahtan itibaren bir yıllık sürede evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alarak işlerinden ayrılabilir.  
61 yaşında emekli olur 
SORU: Karım 40 yaşına yeni girdi. Herhangi bir işte çalışmıyor. İsteğe bağlı sigorta yatırsak ne zaman emekli olur? (Kerem Gönül)
CEVAP: İsteğe bağlı prim ödemeleri Bağ-Kur'a sayılıyor. Eşiniz isteğe bağlı sigortaya kaydolup, 5400 gün prim ödemesi şartıyla, 61 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir.  
3.920 prim gününe tabi
Soru: Eşimin yüzde 40 engelli raporu var. Kendisi 1980 doğumlu, 1995 SSK girişli. Ne zaman emekli olur?  (Kemal Kurt)
CEVAP: Eşiniz vergi indirim hakkı da alırsa 3'üncü derece engellilere tanınan haktan yararlanarak emekli olmak için, 17 yıl sigortalılık süresi, 3920 gün prim ödeme şartlarına tabi olur. Ve 3920 gün primi varsa hemen, yoksa toplam primini 
3920 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.
OKAN GÜRAY BÜLBÜL
ogbulbul@hotmail.com


http://www.aksam.com.tr/yazarlar/-okan-guray-bulbul/umutsuzlardan-iyi-haber-yine-is-aramaya-basladilar/haber-329993

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi