Facebook Takip edebilirsiniz

15 Ekim 2014 Çarşamba

Emekliye zam formülü


Emekliye zam formülü

Yılda 2 kez enflasyon farkı alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, taleplerini anlattı: Fark yerine zam alalım. Bunu da ancak toplu sözleşme çözer
 
Maaşları enflasyona göre artan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, artık bu sistemin değişmesini istiyor. Temmuz-Ağustos-Eylül enflasyonu yüzde 0.69 çıkınca Ocak zammı telaşına düşen emekliler, mevcut sistemin maaşlarında iyileştirme sağlamadığını belirterek, değiştirilmesini istiyor. TAKVİM'i arayan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, taleplerini şöyle anlatıyor: Eşit zam istiyoruz. Bütün emekliler aynı zammı almalı. Memur emeklileri zamlarını toplu sözleşmeyle alıyor. Maaşları zaten bizden yüksek, aramızdaki fark açılıyor. 
 
MEMUR ARTIŞINI BİLİYOR 
* Yılda 2 kez 6 aylık enflasyon kadar fark alıyoruz. Bu şekilde maaşlarda iyileştirme yapılması mümkün değil. Özellikle düşük maaşlıların durumu düzeltilemiyor. Mevcut sisteme göre, SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüksek zammın yolu, yüksek enflasyon oluyor. 
 
* Ne kadar zam alacağımızı önceden öngöremiyoruz. Zam oranını, maaşımıza yansıyacağı ayda görüyoruz. Memur emeklilerinin durumu öyle mi? Bir toplu sözleşme oluyor, 2 yıl boyunca alacakları zammı öğrenebiliyorlar. Seyyanen zam yapılma imkanı da oluyor. Yüzdelik zamlarda, enflasyon farkı oluşursa onu da alıyorlar. Bu sistem bütün emekliler için geçerli olmalı.
 
* Aynı çatı altında birleştik, niçin ayrım yapılıyor? SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı da memur emeklileriyle eşit olmalı. Aynı zam oranlarını alalım. 
 
* Bağ-Kur emeklisiyim. Emekli olabilmek için daha uzun süre çalıştığımız gibi, emekli olunca da düşük maaş alıyoruz. Artık emekliler arasındaki farklılıklar bitmeli.
TAKVİM 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi