Facebook Takip edebilirsiniz

13 Ekim 2014 Pazartesi

İşverenin SGK prim borcu emekliliği etkiler mi?


 İşverenin SGK prim borcu emekliliği etkiler mi?
Ocak doğumlu biri Şubat'ta emekli maaşı alacağına göre, işsizse GSS veya 4B primini en son hangi ayda ödemeli? Hayatı boyunca hep SSK'lı olan birinin (sadece son 1 yıl 4B ödedi) emeklilik için Ocak'ta başvurması yeterli mi? (Hizmet birleştirmeyi gerektirecek bir durum var mı?) 15-20 yıl önce bir şirkette 500 gün çalışan kişi SSK'lı olarak gösterilmiş ama hiç prim ödenmemiş. Bu durumda müfettişler dökümde iş günü 6000 gözüküyorsa emekli maaşını 5500 günden mi hesaplayacak? Yoksa kişiden mi veya şirketten mi tahsil edecek prim borcunu? Prim borcu ödenmeden emekli olunamaz mı? SGK sitesinden tahmini emekli maaşı hesaplatırken askerlik borçlanması (böylece 1 yıl kazandım) için bu sizin değilse iptal edin diye bir uyarı var. Banka dekontunda isim, TC kimlik, SSK 4A her şey doğru girilmiş. Bu durumda ne yapılmalı? M. MUCİT
Sorularınıza sırası ile cevap vereyim. 1- Bilindiği üzere emeklilik için gerekli şartlar ay içinde hangi gün tamamlanıyorsa o gün itibariyle emeklilik talebi verilebilmektedir. Her ne kadar ay içerisinde talep verilse de emekli aylığı giren ay itibariyle başlamaktadır. Emeklilik talebi verildiği tarihe kadar olan borç kısmi olarak yatırılabilir. Ay içerisinde hangi gün talep verilmişse o güne kadar olan borcu yatırmanız gerekir.  2- Sadece 1 yıl 4B primi ödemiş olmak hangi kurumdan emekli olacağınızı etkilemez. Ancak hizmet birleştirmesi yapmak gerekir. Emekliliğinize az bir süre kaldığından ve zaman kazanmak adına talep vererek hizmetlerinizi birleştirmeniz gerekir. 3- SSK'lı çalışan kişinin SGK'ya prim borcu olmaz. Ödenmemiş prim borcu işveren borcudur. Bu borç sigortalıyı ilgilendirmez. Emekli aylığı bağlanırken 6000 görünüyorsa 6000 gün üzerinden bağlanır. İşverenin primi ödememiş olması aylık bağlanmasına engel değildir. 4- İnternette SGK ile ilgili bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Resmi belge yerine geçmemektedir. Bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek amacıyla yapılan uyarıdır.

Ne Zaman Emekli Olurum? 05.02.1965 doğumluyum.20.08.1989 sigorta girişim. Askerlik borçlanmasını ne kadar yatırırsam ne zaman emekli olabilirim? 5...470009 Nolu SMS  SSK girişinize göre 25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına tabisiniz. 15 aylık askerlik borçlanarak 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Bu durumda 5375 günü tamamlayarak 50 yaşınızın dolacağı 06.02.2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.
ALİ ŞERBETÇİ / TAKVİM

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi