Facebook Takip edebilirsiniz

10 Ekim 2014 Cuma

“Kayıp 246 milyon” haberi ve sessizlik

 "Kayıp 246 milyon" haberi ve sessizlik
Geçtiğimiz günlerde basında bir haber çıktı. Haberde; işçi, işveren ve devlet katkısından oluşan işsizlik sigortası fonunda bulunması gereken 246 milyonun bulunmadığı ve paranın SGK ile İŞKUR arasında buharlaştığı iddia ediliyor. İddianın dayanağı ise bir Sayıştay raporu. Konu teknik olduğundan habere şahsen ihtiyatlı yaklaştım. Zira Sayıştay'ın kimi raporlarında abartılı değerlendirmelere ve teknik konuya vukufiyetsizlikten kaynaklanan farklı değerlendirmelere rastlanabiliyor. Fakat bu yazıyı kaleme aldığımız saate kadar, haberin üzerinden günler geçmiş olmasına rağmen, ilgili kurumlardan herhangi bir açıklama yapılmadı. Acaba haber mi önemsenmedi yoksa meblağ mı önemsiz görülüyor ya da zımni bir kabul mü söz konusu?
 
İki yıl sonra emeklisiniz
 
Soru: Sadettin Bey, ben 1988 Aralık ayında göreve başlamış bir teknik öğretmenim. 2001 Eylül ayında istifa ettim ve 2011 Eylül'de tekrar görevime döndüm. Görevim esnasında 6 aylık ücretsiz izin kullandım. Kalp rahatsızlığımdan dolayı %40 raporum da var. Ne zaman emekli olabilirim? Bekir A.
 
Cevap: Değerli okurum, öğretmen olarak 2008 yılında yapılan düzenleme gereği %40 ve üzeri oranında raporu bulunan memurlar 6480 gün yani 18 yıl fiili hizmet süresini doldurarak emekli olabiliyor. Bu kişilerde ayrıca yaş şartı aranmıyor. Siz de %40 engelli raporunuzla 18 yılı doldurarak emekli olabilirsiniz. Verdiğiniz bilgilere göre emekliliğinize iki yıl kalmış.
 
"Bakıma muhtaç" ibaresi aranır
 
Soru: Sadettin Bey, benim amcam sara hastası ve 65 yaş aylığından başka geliri yok. İki yıldır evde bakım maaşı alıyordu. Oğlunun hiçbir geliri ve işi yok. Bu ay heyet raporunda %71 olan özür oranı %77'ye çıkarıldığı halde maaşını kestiler. Fiziki olarak hiçbir özrü yok fakat ayda bir sara tutuyor ve üç gün boyunca kendinde olmuyor. Bakım ücretinin tekrar bağlanması için ne yapılabilir? Şeref D.
 
Cevap: Değerli okurum, evde bakım ücreti ödenebilmesi için kişinin bakıma muhtaç olması ve belirli bir gelir düzeyinin altında bulunması gerekiyor. Amcanızın raporunda yüksek oran belirtilmekle birlikte "bakıma muhtaç" ibaresi yazılmamışsa, bakım ücreti ödenmiyor. Bu ibare yazılmış olsa bile ailede amcanıza düşen gelir düzeyi 540 liranın üzerindeyse, yine bakım ücreti verilmez. Bu iki hususu dikkate alarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne itiraz edebilirsiniz.
 
İki doğumu borçlanabilirsiniz
 
Soru: Sadettin Bey, ben 1992 yılının başında sigortalı oldum. 8 ay çalıştıktan sonra işi bıraktım ve iki çocuğum oldu. Daha sonra yine sigortalı oldum ve 2 yıl 3 aydır sigortam yatıyor. Ben doğum borçlanmasından yararlanabilir miyim? Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir? Banu O.
 
Cevap: Değerli okurum, iki doğumunuz için toplam dört yıl borçlanma yapabilir ve prim gününüzü artırabilirsiniz. Bunun için 17418 lira ödemeniz gerekir. Borçlanma için bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvurmanız yeterlidir.
 
SADETTİN ORHAN / BUGÜN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi