Facebook Takip edebilirsiniz

30 Ekim 2014 Perşembe

Kıdem tazminatı fonu yolda

 

 Kıdem tazminatı fonu yolda
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, hazırlanmakta olan kıdem tazminatı fonuyla, çalışanların bireysel hesabına her ay para yatırılarak, tazminata garanti getirileceğini söyledi
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, mevcut kıdem tazminatı sisteminin artık geçerliliğini yitiren bir sistem olduğunu belirterek, bireysel kıdem tazminatı fonu kurulmasıyla işçilerin mağduriyetlerinin önleneceğine dikkat çekti. Çelik, "Defalarca söyledim. İşçilere gittim anlattım, sendikalara toplantıda anlattım. Dedik ki 'Kıdem tazminatı sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır.' Bunun için kavgaya gerek yok. Oturup masada konuşmamız lazım" şeklinde konuştu. 
 
PARAYI KİM ÖDEYECEK 
Gebze'de bir fabrikanın kapandığını anlatan Çelik, şöyle devam etti: "617 işçi Çalışma Bakanlığı'nın önünde. 'Fabrikamız kapandı, emekli olmak için 37 günüm vardı, 105 milyon lira da alacağım vardı patrondan.' Nereden verelim tazminat, veremiyoruz. Biz nasıl verelim? Yok ki böyle bir düzenleme. Senin işyerin kapanmış, alacak yok. İşçinin alın teri ve emeğinin heba olması tahammül edilemez. Önce buna işçi sendikaları tahammül etmemeli, işverenler tahammül etmemeli. Ahmet'in hesabına ne kadar yatacaksa onu aylık olarak yatırmamız gerekiyor. Patron iflas etse de, işyerini kapatsa da onun bireysel hesabında parası, tazminatı güvencede olur. Neden primi yatırırken, tazminatı da yatırmayalım." 
TAKVİM
 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi