Facebook Takip edebilirsiniz

27 Ekim 2014 Pazartesi

Tazminatsız İşten Çıkarma

  Tazminatsız İşten Çıkarma
 
Gülsüm Demircan isimli okuyucumun sorusu; "İşverenim beni hangi hallerde işten tazminatsız çıkarabilir?"
İşçiler ve işverenler tarafından bilinmesi gereken önemli bir konuyu sorduğu için değerli okuyucuma teşekkür ederim.
İşverenin işçiyi ihbar ve kıdem tazminatı ödemeksizin çıkarabileceği sebepler şunlardır:
 
a.İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.
b.İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarf etmesi veya davranışlarda bulunması yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnatlarda bulunması.
c.İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.
d.İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması, işyerine sarhoş yahut uyuşturucu madde almış olarak gelmesi ya da işyerinde bu maddeleri kullanması.
e.İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.
f.İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi
g.İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.
h.İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.
i.İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.
 
( 4857 Sayılı İş Kanunu madde 25/II)
 
 Ahmet Metin Aysoy
 
Kaynak : AloSGK.Com
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi