Facebook Takip edebilirsiniz

30 Mart 2015 Pazartesi

Özel Fatura

Özel Fatura

Eğitimde özel kurumların cirosu 16 milyar lirayı buldu. 6.5 milyar lira ile en büyük payı alan özel okullar, öğrenci sayısını da 650 bine ulaştırdı…

Danışmanlık şirketleri hariç eğitim alanında faaliyet gösteren özel kurumların yıllık toplam işlem hacmi her geçen yıl artıyor. Özel eğitim kurumlarının yıllık cirosu 16 milyar lirayı buldu.

ÜCRET 10 BİN TL
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Eğitim Meclisi Sektör Raporu ile 2013-2014 öğretim yılı ortalama özel eğitim kurumu ücretlerini ortaya koydu. Rapora göre; özel eğitimde 6.5 milyarlık cirosu ise okul sektörü önde geliyor. Özel okulları 3 milyar liralık dershane sektörü takip ediyor. Eğitim sektöründe özel okulların yıllık eğitim ücreti ortalaması 10 bin lira olarak tahmin ediliyor. Özel okul ücretleri, şehirlere hatta semtlere bağlı olarak değişirken, toplam öğrenci sayısı da 650 bin olarak tahmin ediliyor. Dershanelerde ise ortalama ücretin 2 bin 500 lira ve öğrenci sayısının 1 milyon 200 olduğu belirtiliyor. Özel eğitimde kreşler ise 420 milyon liralık pay ile dikkat çekiyor. Kreşlerde de ortalama ücret 10 bin lira, öğrenci sayısı ise 42 bin olarak hesap ediliyor.

300 BİN KİŞİYE İŞ SAĞLIYOR
Özel kurumlar, çok sayıda kişiye de istihdam sağlıyor. Rapora göre; eğitim sektöründe yaklaşık 25 bin kurum ve kuruluşta 300 binden fazla kişi çalışıyor. İlkokul ve ortaokullardaki özel kurum öğrenci sayılarının resmi öğrenci sayısına oranı yüzde 3.3, ortaöğretimde yüzde 5 düzeyinde bulunuyor. Okul öncesinde özel kurumların oranı ise yüzde 17'yi buluyor.

TAKVİM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder