Facebook Takip edebilirsiniz

30 Mart 2015 Pazartesi

Teşvik Yağmuru

Teşvik Yağmuru

Hükümet, yatırım hamlesi başlatacak teşvik paketini tamamladı. Paketle, yeni kurulan şirketin sermayesinin yarısını devlet karşılayacak. Halka açık şirketlerin vergisi sıfıra kadar düşürülebilecek. İleri teknolojiye destek yağacak…

Sanayiyi canlandıracak, teknoloji üretimini artıracak, ithalata bağımlılığı azaltacak, yatırımlara süper teşvik paketi tamamlandı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda da masaya yatırılan ve bu hafta açıklanması beklenilen paketle, sermayesini artıran şirketlere vergi teşviğinin ardından işletme kredisi desteği de verilecek. Yeni şirket kuracakların sermayesinin yarısı Hazine tarafından karşılanacak. Kalkınma Bankası da yüzde 30 yatırım işletme kredisi desteği verecek. Bundan yüzde 20 özsermaye şartını yerine getiren herkes faydalanabilecek. Halka açık şirketler de çifte teşvikten yararlanırken, ortaklara dağıtılan kâr payı gelirlerinden alınan yüzde 15 vergi sıfırlanacak.

3 SEKTÖRE ÖNCELİK
Elektrikli otomobil pili, enerji santral tribünü, tıbbi cihaz üretimi için yapılacak yatırımlara öncelik verilecek. Paketle her bir kentin ekonomideki rolü, misyonu yeniden tanımlandı. Paket kapsamında teşvik sistemi de revize edildi, 1 Ocak'ta biten sigorta primi işveren hissesi desteği ve vergi indirimi teşviklerinin süresi de 1 yıl uzatıldı. İleri teknoloji yatırımlarına beşinci bölge teşvikleri uygulanacak. İleri teknoloji İzmir'de de üretilse bu bölgedeki prim teşviğinden vergi indirimine kadar bütün olanaklardan yararlanılabilecek.

FAİZ DESTEĞİ
Stratejik sektörlerde üretimi desteklemek için Erzurum, Adıyaman, Kilis gibi beşinci bölgede yer alan iller için sağlanan teşvikler ileri teknoloji üretimi yapacak bütün illere de verilecek. İzmir'de de ileri teknoloji yatırımı yapanlar gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, prim işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği (TL cinsi kredilerde 5 puan, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde 2 puan) alabilecek. İstanbul, Marmara'da yoğunlaşan teknoloji alanlarını Ege, İç Anadolu'nun belli merkezlerine, Mersin'in arka havzasına, Orta ve Doğu Karadeniz'e yaymak için özel teşvikler uygulanacak.

HALKA AÇILAN KAZANACAK
Halka açık olan şirketlere çifte teşvik sunulacak. Sermayesini artıran şirketlere vergi teşviği getiren düzenleme de Meclis'e gönderildi. Ortaklar dağıtılan kâr payı gelirlerinden alınan yüzde 15 oranındaki vergi, halka açık şirketlerde sıfıra kadar düşürülebilecek. Buna göre, teşvikte anonim ve limitet şirketlerin sermayelerinde yapılacak nakdi artışlar veya yeni kurulacak şirketler için konulan nakdi sermayenin tamamı dikkate alınacak. Paket kapsamında şirket birleşmeleri teşvik edilecek.

TAŞERON UNUTULMADI
Pakette, Karayolları başta olmak üzere kamudaki 6 bini aşkın taşeron işçinin kadro sorununun da kalıcı olarak çözülmesi öngörülüyor. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda belli bir bölümü kadroya alınacak, diğerlerinin de hukuki haklarının tazmini sağlanacak.

TAKVİM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder