Facebook Takip edebilirsiniz

29 Ocak 2016 Cuma

Yeraltı işlerinde çalışanların emekliliği

Emoji 
Yeraltı işlerinde çalışanların emekliliği

Maden işyerlerinin yeraltı işlerinde çalışan sigortalılara, sigortalı olarak çalıştıkları işyerlerinin bazı özellikleri nedeniyle farklı düzenlemeler öngörülmüştür. Bu sigortalıların yararlanacakları hakları tespit etmede sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladıkları tarih önem arz etmektedir. Bu önemli tarih ise 01 Ekim 2008 olmakla beraber konuyu detaylandıracak olursak;


1) 01 Ekim 2008 öncesi sigortalı olanlar;

  • En az 20 yıldan beri Bakanlıkça tespit edilen maden iş yerlerinin yeraltı işlerinde sürekli çalışan ve bu işlerde en az 5000 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödeyen sigortalılara,
  • En az 25 yıldan beri Bakanlıkça tespit edilen maden iş yerlerinin yeraltı işlerinde yeraltı münavebeli işlerinde çalışan ve bu işlerde en az 4000 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödeyen sigortalılara, herhangi bir yaş şartı aranmaksızın yaşlılık aylığı bağlanabilmektedir. 
  • 50 yaşını dolduran ve malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi çalışmalarının en az 1800 gününü Bakanlıkça tespit edilen maden iş yerlerinin yeraltı işlerinde geçirmiş olan sigortalılara da sigortalı olarak işe giriş tarihi 8/9/1999 dan önce olanlara 5000 gün veya 15 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3600 gün, sigortalı olarak işe giriş tarihi 8/9/1999'dan sonra olanlara ise 7000 gün veya 25 yıllık sigortalılık süresi ve en az 4500 prim gün sayısı koşullarının yerine gelmesi halinde, yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

Yüzde 25 ilave gün var
Ayrıca, sigortalıların maden iş yerlerinin yer altı işlerinde geçen çalışmalarının en az 1800 gün olması halinde, yaşlılık aylığı bağlanmasında bu çalışmalarının dörtte biri toplam prim ödeme gün sayılarına ilave edilmektedir. Ancak sigortalıların bu haktan yararlanabilmeleri için 01 Ekim 2008 tarihinden önce bu işlerde sigortalı olarak çalışmaya başlamaları gerekmektedir.


2) 01 Ekim 2008 sonrası sigortalı olanlar;
Bakanlıkça tespit edilen maden iş yerlerinin yeraltı işlerinde sürekli veya münavebeli olarak en az 20 yıldan beri çalışan sigortalılar için yaş şartı 50 olarak uygulanmakta; buna göre, sigortalıların en az 20 yıldan beri çalışması, 50 yaşını doldurması ve 7200 gün prim ödemesi durumunda bu kapsamdaki sigortalılara Sosyal Güvenlik Kurumu'nca yaşlılık aylığı bağlanabilecektir. 


Bünyamin Çolak


http://www.yenidonem.com.tr/yazar/bunyamin-colak/yeralti-islerinde-calisanlarin-emekliligi/2585.html


BLOG: VERGİ, SGK VE KANUN HABERLERİ = ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi