Facebook Takip edebilirsiniz

17 Şubat 2016 Çarşamba

Gençler Vergi Teşvikinden Nasıl Faydalanacak?( 75.000.-TL)

Gençler Vergi Teşvikinden Nasıl Faydalanacak?

Geçen hafta genç girişimcilerde kazanç istisnası uygulaması yürürlüğe girdi. Getirilen düzenleme bazı mecralarda "Devlet gençlere 75 bin TL veriyor" veya "Genç girişimciye 75 bin TL teşvik" şeklinde sunuldu. Ama işin aslı hiç de öyle değil. Düzenleme ile gençlere para falan verilmediği gibi, oldukça da sınırlı bir kapsam söz konusu. İşte getirilen düzenlemenin tüm ayrıntıları…


29 yaş sınırı var

Getirilen teşvik uygulamasından sadece ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler faydalanabilecek.

Yani teşvikten faydalanacak kişilerin herhangi bir şekilde daha önceden gelir vergisi mükellefiyeti olmaması gerekiyor. Tabii buradaki mükellefiyet sadece ticari, zirai veya mesleki faaliyet ile ilgili. Ücret, faiz veya kira gibi gelirler nedeniyle mükellef olmuşsa bile teşvikten faydalanmak mümkün. Bir diğer husus ise mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşının doldurulmamış olması gerekiyor.

Şirket kurarsan teşvik yok

Burada genç girişimcilerin dikkat etmesi gereken bir nokta var. Eğer ki kurumlar vergisi kapsamında, anonim şirket, limited şirket gibi bir şirket kurarsanız teşvikten faydalanamıyorsunuz.

Yani teşvikten faydalanmak için şirket değil, gelir vergisi kapsamına girecek, şahsınıza bağlı bir işletme kurmanız gerekiyor.

75 bin TL matrah sınırı

Getirilen teşvik uygulamasında genç girişimcilere nakit para verilmesi gibi bir uygulama yok. Gençlerin faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75 bin TL'ye kadar olan kısmı, bazı şartlarla gelir vergisinden istisna olacak.

Böylece genç girişimciler üç yıl boyunca elde ettikleri gelirlerinin 75 bin TL'si için gelir vergisi ödemeyecekler. Ancak bu istisna tevkifat yoluyla ödenen vergiler için geçerli olmayacak.

Bizzat işin başında olması gerekiyor

Genç girişimci teşvikinden faydalanmak için başka şartlar da var. Yani her işyeri açana 75 Bin TL matrah indirimi uygulanmayacak.

1. İşe başlama kanuni süresi içinde bildirilmiş olmalı.

2. Genç girişimcinin kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi gerekiyor. (Seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamak bu şartı bozmuyor)

3. Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hali hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar akrabalarından devralınmamış olması gerekiyor.

Ortaklıklara dikkat

Dediğimiz gibi genç girişimci istisnası sadece gelir vergisi mükellefleri için geçerli ve şirket ortaklarını kapsamıyor. Ancak ortaklarının gelir vergisi mükellefi olduğu şahıs şirketleri de bulunmakta. Adi ortaklık veya kollektif şirket ortaklarının da bu teşvikten faydalanması mümkün.

Ancak faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması halinde tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıyla saydığımız şartları taşıması gerekiyor.

Ayrıca mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunması halinde teşvikten faydalanmak mümkün değil. 

MEHMET BULUT / MEYDAN

ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ =}BLOG: VERGİ, SGK VE KANUN HABERLERİ Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi