Facebook Takip edebilirsiniz

3 Şubat 2016 Çarşamba

SGK’nın Bu Sigortası Hızla Kan Kaybediyor


SGK'nın Bu Sigortası Hızla Kan Kaybediyor

SGK'nın bu sigortası hızla kan kaybediyor. Sosyal güvenlik reformu ile birlikte SSK isteğe bağlı sigortanın ortadan kaldırılması ise birlikte bu sigorta uygulamasına bağlı olarak prim ödeyen sayısı hızla azalmıştır. Keza isteğe bağlı sigorta Bağ-Kur'dan emekliliğe neden olmaktadır. Bu durumda daha çok prim yatırılırken maalesef çoğu zaman daha az emekli maaşı elde edilmektedir.

Bunun üstüne bir de asgari ücretteki %30'luk artış da gelinde isteğe bağlı sigortada kan kaybı daha da artacak zira %30 daha fazla cepten para çıkacak…

İsteğe bağlı sigortalılardan

1.7.2015 ila 31.12.2015 tarihleri arasında ödenebilecek isteğe bağlı sigorta primi aylık alt sınırı, 42,45 TL x 30 x % 32 = 407,52 TL, İken 01.01.2016 yılında en az 527,04-TL prim ödeyeceklerdir. İsteğe bağlı sigortalıların genelde işsiz ve ev hanımları oldukları düşünüldüğünde yaklaşık 120 -TL'lik artış bu kesimi daha da zor durumda bırakacaktır.

Önerimiz bu kesimi de rahatlatacak desteklerin sağlanmasıdır. Keza sosyal güvenlik şemsiyesinin genişlemesi SGK'nın lehine olduğu kadar aynı zamanda anayasal görevdir.

İSA KARAKAŞ / İSAKARAKAS

ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ =}BLOG: VERGİ, SGK VE KANUN HABERLERİ Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi