Facebook Takip edebilirsiniz

22 Mart 2016 Salı

Bahar Paketi olarak adlandırılan Torba yasada neler var

Bahar Paketi olarak adlandırılan Torba yasada neler var

Gençlerin merak ettiği Genel Sağlık Sigortası'nda (GSS) yapılacak yeni düzenleme yer alıyor. "İşsiz evlat vergisi" olarak isimlendirilen GSS prim borçları, yeni torba yasa ile ortadan kaldırılacak. Elbette yaş sınırlaması getiriliyor. 25 yaş altı tüm gençlerin GSS prim borçları silinecek.


Ayrıca 25 yaşını doldurmamış öğrencilerden pasaport harcı da alınmayacak. İşverenlere yönelik yapılacak yeni düzenlemeye göre, devletten sosyal destek alan kişilerin çalıştırılması halinde, sigorta priminin işveren payını devlet ödeyecek. Bu düzenleme ile birlikte hem istihdam artışı sağlanacak hem de iş dünyasına kolaylık getirilecek.


Teröre destek veren firma ve şirketlere finansal bağlamda kayyım atamasının önü açılacak!

Yaşlılık aylığında da yeni düzenlemeye gidiliyor.


Torba yasa ile 65 yaş üstü yaşlılık aylığı alanlardaki hane halkı geliri tamamen kaldırılacak.

Torba yasa ile meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitelerde zorunlu staj yapan öğrencilere, asgari ücretin 3'te 1'i oranında maaş bağlanacak.


Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen ve ev sahibinin muvafakat vermesi kaydıyla kaçak yapılara elektrik ve su bağlanacak. 2016 Torba Yasası'nda yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte teşkilat mensuplarına verilen Emniyet Hizmetleri Tazminatı %25 oranında artacak.


Torba yasada muhtarlar içinde düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre, Muhtarların net 940 lira olan ödenekleri bin 300 liraya yükseltilecek.


Çocuğu olan veya evlat edinen memur anne ve baba, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek.


Yeni yasa ile 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur eşlerine, 8 haftalık iznin veya yarı zamanlı iznin bitiminden itibaren, istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin verilebilecek.


Torba Yasa ile Uzman erbaşların ek göstergesinde artış yapılacak. Buna göre uzman erbaşın ek göstergesi birlikte bu rakam artacak ve 3 bin civarında olacak.http://www.ozdogrular.com/content/view/33359/178/


ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ =}  BLOG1:Sosyal Güvenlik (SGK) Mesleki Paylaşım Platformu
                                       BLOG 2: VERGİ, SGK VE KANUN HABERLERİ Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi